جاناتان مرغ دریایی

26 دی 1397 - 4:53
جاناتان مرغ دریایی

بخش 1

متوسط

بخش 2

متوسط

بخش 3

متوسط

«اغلب مرغ‌های دریایی دغدغه‌شان فقط این است که ابتدایی‌ترین شیوه‌های پرواز را یاد بگیرند: چگونه خود را از کرانه به خوراک برسانند و برگردند. برای اغلب مرغ‌هایی دریایی، سیر کردن شکم بر اشتیاق به پرواز می‌چربد؛ اما برای این مرغ دریاییِ خاص، خوردن مهم نبود، بلکه به پرواز اهمیت می‌داد. بیش از هر چیز دیگر در دنیا. جاناتان لیوینگستون شیفته‌ پرواز بود.
مدتی بعد جاناتان متوجه می‌شود که دیگران به شکل عجیبی به او نگاه می‌کنند و تلاش‌های او برای یادگیری پرواز را درک نمی‌کنند. حتی پدر و مادرش هم نگران او می‌شوند که فقط تمرین می‌کند و هیچ غذا نمی‌خورد و یک مشت پر و استخوان شده است. از جاناتان می‌خواهند که همرنگ جماعت باشد و مانند دیگران زندگی کند؛ اما جاناتان هدف والاتری دارد و در جواب مادرش چنین می‌گوید:
باکم نیست که یک مشت پر و استخوان بیش‌تر نباشم، مادر. فقط می‌خواهم بدانم در هوا چه‌کاری ازم برمیاد و چه‌کاری ازم ساخته نیست، همین و بس. جز این خواسته‌ای ندارم».
جاناتان مرغ دریایی هر روز روش‌های پرواز و فنون حرفه‌ای‌تری برای اوج گرفتن و فرود آمدن را تمرین می‌کند. او شوق عجیبی به پرواز دارد و در مقابل شماتت‌های بزرگان مرغان دریایی نیز حاضر نیست از هدف خود دست بردارد؛ و سرانجام از دسته مرغان دریایی طرد می‌شود. به‌این‌ترتیب ماجرای جدیدی در زندگی جاناتان آغاز می‌شود. ماجرایی که در طول سال‌ها یکی از داستان‌های معناگرا، انگیزشی و الهام‌بخش جهان گشته است.

جاناتان شخصیت اصلی این کتاب که نامش در عنوان نیز دیده می‌شود مهم‌ترین شخصیت داستان است و بیشتر داستان به او و درگیری‌های ذهنی و جسمی‌اش مرتبط است. سایر شخصیت‌ها مانند پدر و مادر جاناتان یا بزرگ دسته مرغان دریایی نیز حضوری کمرنگ دارند ولی داستان یکسره به جاناتان مربوط است.
کتاب پرفروش جاناتان مرغ دریایی:
کتاب جاناتان مرغ دریایی در سال 1970 منتشر شد و در پایان سال 1972 میلیون‌ها نسخه از آن به فروش رسیده بود. این کتاب به بیشتر زبان‌های زنده جهان ترجمه شده و هنوز نیز یکی از تأثیرگذارترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است. در اتفاقی عجیب نام این کتاب برای 38 هفته در رأس کتاب‌های پرفروش نیویورک‌تایمز قرار گرفت. همچنین کتاب جاناتان مرغ دریایی در سال 2014 در فهرست رمان‌های پرفروش ناشران هفتگی در ایالات‌متحده نیز قرار گرفت.هیچ دیدگاهی ثبت نشده استبرای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.

دسته بندی ها